Google Ads Resim Uzantısı

Google Marketing Livestream 2021 pek çok pazarlama uzmanı için oldukça iyi sürprizlerle geldi. Dünyanın en büyük dijital pazarlama platformu olarak Google’ın getireceği yenilikler, açıklayacağı trendler ve yeni ürünleri herkes tarafından merakla bekleniyordu. Duyurulan yenilikler hayal kırıklığına uğratmadı diyebiliriz. Bu yenilikler arasında en çok ilgi çeken Google Ads Resim Uzantıları oldu. Artık Google Reklamlar Resim Uzantısı ile arama reklamlarınız daha ilgi çekici ve göz alıcı olabilecek.

Mayıs 2021 itibarıyla tüm reklam verenlerin erişimine açık olan bu yeni eklenti, arama motoru sonuç sayfalarındaki metin reklamlarınızın yanına küçük bir resim ekliyor.

Google Ads Resim Uzantısı Nedir?

Resim uzantıları, Google Ads’deki reklamlarınızı zenginleştiren yeni bir uzantısıdır. Aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi, resim uzantısı arama motorus sonuç sayfalarında metin reklamlarınızın yanında çıkacak bir resimden ibaret.

Google-ads-resim-uzantısı

Metinlerin yanında çıkacak bu görsel, mesajınızı kuvvetlendirdiği gibi reklamlarınızı daha ilgi çekici bir hale getiriyor.

İlk aşamadan sadece belirli reklamverenler tarafından kullanılabilen bu uzantı, Mayıs 2021 itibarıyla dünya genelindeki tüm reklamverenlerin kullanımına sunulmuştur.  

Google reklamlarınızı resim uzantısı ile zenginleştirmeye başlamadan önce, bu uzantıların sadece mobil cihazlarda gösterileceğini unutmayın.

Yeni bir özellik olduklarından, bu uzantıların etkinliği hakkında henüz çok fazla bilgimiz ve verimiz yok. Ancak, reklamlarınızın arama motoru sonuç sayfalarında öne çıkmasına yardımcı olacaklarından, resim uzantılarının mobil cihazlardaki tıklama oranını (CTR) artırmasını ve sitenize daha fazla trafik çekmesine yardımcı olmasını bekliyoruz. 

Google’ın son yıllarda reklamları organik arama sonuçlarına benzer bir şekilde sergilemeye başladığını biliyoruz. Google Ads resim uzantıları da tıpkı görsel barındıran organik arama sonuçlarını taklit edeceğe benziyor.

Tüketiciler, görsel unsurları metin ve bilgilerle birleştiren online deneyimlere zaten alışmış durumda. Google bu değişime görsel SERP özellikleri geliştirerek, organik sonuçlara site görsellerini (favicon) ekleyerek ve görsel içeriği arama sonuçları sayfasına dahil ederek ayak uydurdu.

Google reklamlar resim uzantıları, gelecekte organik listelemelerin nasıl görüneceğini potansiyel olarak taklit edebilir.

Resim Uzantılarını Nasıl Oluşturabilirim?

Google Ads resim uzantılarını yeni bir kampanya oluştururken açıklama metni uzantısının altında göreceksiniz. Mevcut kampanyalarınıza görsel uzantılarını eklemek için yapmanız gereken ise kampanyanızda Reklamlar ve Uzantılar > Uzantılar > Resim’e tıklamanız gerekiyor. Ya da Uzantılar’a tıkladıktan sonra mavi artı (+) ikonuna tıklayarak açılan menüden Resim’i seçebilirsiniz.

Google Ads resim uzantısı ekleme

Açılan sayfada yeni bir uzantı oluşturabilir ya da mevcut resim uzantınızı kullanabilirsiniz. Bu sayfada uzantınızı ister belirli bir reklam grubu için isterseniz de tüm kampanya için oluşturabilirsiniz.

Bu sayfada Resimler’e tıklayarak açılan ekrandan medya dosyalarınızı yükleyebilirsiniz. Hariçten hazırladığını resimleri ekleyebileceğiniz gibi, Web Sitesini Tara diyerek web sitenizin bağlantısını ekleyip burada bulunan görselleri de çekebilirsiniz. Google sayfanızı tarayarak sizin için görselleri çekecektir. İyi bir kullanıcı deneyimi için web sitenizde bulunan görselleri eklemeniz faydalı olacaktır. Eğer daha önceden bir Google reklamlar resim uzantıları için görsel eklediyseniz Son Kullanılanlar’ın altında bu görsellere erişebilirsiniz.

Google Ads resim uzantısı dosya seçimi

Eklediğiniz veya sayfanızdan çektiğiniz görsellerin üzerine gelerek Resmi Kullan’a tıklayın. Çıkan sayfada bu görsel için kare veya geniş oran için kırma yapabilirsiniz. Görselinizi her iki oran için seçebileceğiniz gibi sadece kare veya 1,91:1 oranı için de seçebilirsiniz. Burada unutmamanız gereken en az 1 tane kare görsel seçmek zorundasınız.

Tüm resimleri seçip ilgili oranları belirledikten sonra Kaydet butonuna tıkladığınızda resim uzantısı ekleme sayfasına geri döneceksiniz.

Kaydet diyerek Google Ads resim uzantınızı ekleyebilirsiniz. İşte bu kadar!

Tabii ki tüm reklam ve uzantılarda olduğu gibi resim uzantıları da onay sürecinden geçecektir. Uzantılar bölümünden onaylanıp onaylanmadığını takip edebilirsiniz.

Google Ads Resim Uzantıları için Boyutlar

Google, resim uzantılarını ilk çıkardığında fotoğrafların kare biçiminde olması gerekiyordu. Ancak artık hem kare hem de yatay görüntüler yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz görselleri zaten kırpabiliyor olmanız güzel.

Ekleyeceğiniz uzantı için en az bir kare resim gereklidir. Bunu ister kendiniz yükler, isterseniz de yüklediğiniz bir görseli kare olarak kırpabilirsiniz. Minimum boyut 300 x 300 piksel olsa da biz 1200 × 1200 pixellik görseller kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yatay görüntüler ise isteğe bağlı. Kare resimlerde olduğu gibi bir zorunluluk yok. Önerilen boyut 1200 × 628 olan 1,91:1 oranına sahip olmalıdırlar. Yatay resimlerde kabul edilen minimum boyut 600 × 314 pixeldir.

İzin verilen maksimum dosya boyutu ise 5120KB.

Bu arada Google, resminizdeki önemli içeriğin merkezdeki %80’lik alana yerleştirilmesini tavsiye ediyor. Özellikle ürün görselleriniz için bu hususa mutlaka dikkat edin.

Google Ads Resim Uzantılarını Nasıl Silebilirim?

Resim uzantıları tıklama oranını artırması açısından faydalı olsada gerek maliyet gerekse diğer sebeplerden dolayı her reklamveren için uygun olmayabilir. Google Ads resim uzantılarını silmek diğer uzantı silmekten farklı değil. Soldaki menüden Reklamlar ve Uzantılar > Resim’e tıklayarak devredeki resim uzantılarınızı görebilirsiniz. Buradan silmek istediğiniz uzantı veya uzantıları seçerek Düzenle menüsünden Kaldır demeniz yeterli. Kaldır butonuna tekrar tıkladığınızda resim uzantılarınızı kampanya ve reklam gruplarınızdan silinmiş olacaktır.

110 Media olarak Google Reklamlar’dan azami faydayı almanız için çalışıyoruz. Başta Google Reklamlar resim uzantıları olmak üzere her türlü konuda bizimle irtibata geçebilir ve Google Reklam yönetimi hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.